Thomas "Štrkáč" Callahan
  • Facebook

Toto je v poradí druhá westernovka, ktorú som v živote prečítal. Ináč som bol skôr odkojený na filmoch o indiánskom náčelníkovi Winnetuovi a jeho bielom bratovi Old Shatterhandovi, talianskych spaghetti“ westernoch s modrookým Terence Hillom a jeho veľkým parťákom Budom Spencerom. Samozrejme nesmiem zabudnúť na americkú klasiku o Earpovcoch s „koltami proklate nízko“. Pre niektorých práve hovorím cudzou rečou a neviete o čom točím, no je pravda, že ak nie ste filmofilom alebo ste sa narodili pozdejšie ako v roku 1985, tak ani nemáte ako vedieť. Jedným slovom vás táto kultúrna vlna nezasiahla. Prečo to vlastne spomínam? Ako to súvisí s knihou?

Kniha sa skladá dvoch kratších a jedného dlhšieho príbehu, ktoré spája postava lovca odmien a ľudských hláv Thomasa „Štrkáča“ Callahana. Keď tasí Beštiu a Krásku ostanú za nimi len potoky krvi, franforce mäsa a steny vymaľované mozgom gaunerov. Ale keď povstane prastaré zlo, ani tieto dve zbrane nemajú šancu.

Prvý príbeh

Mágia vúdú o ktorej sa dá napísať mega-super príbeh a fantázii sa medze nekladú, bol vybraný mega-tuctový námet o zombíkoch. Poviedka bola pre mňa zoznámením sa s hlavnou postavou príbehov. Mal som čo robiť, aby som sa prinútil do ďalšieho príbehu. To asi hovorí za všetko.

Druhý príbeh

Mám rád strašidelné príbehy indiánskej kultúry a je možné, že mnohé sa zakladajú na skutočnosti, preto druhý príbeh som si užíval. Šamanský rituál, ktorý vyvolá dávno zabudnuté zlo v podobe Kokopelli -ho, ktorý zabíja všetko, na čo v noci narazí. Aj keď je pravda, že ľudia na jedálnom lístku tohto tvora, či boha, sú na prvom mieste. Potom v tejto novele prišiel zlom. Nečakane sa tam objavili postavy z románu Winnetou od Karla Maya. Isteže, mali pomenené mená, napríklad Winnetou prešmyčka N´tou-win, ale opis postáv sedel. Na paródiu mi to neprišlo až tak vtipné a hlavne vývoj príbehu tomu veľmi neprial. Alebo to mal byť skrytý zmysel niečoho, čo som nepochopil? Buď mi to nedocvaklo alebo nemám zmysel pre humor. Musím však povedať, že ten príbeh ma v celku zaujal a dá sa to prečítať.

Na paródiu mi to neprišlo až tak vtipné a hlavne vývoj príbehu tomu veľmi neprial.

Tretí príbeh

Štrkáč Callahan sa živí lovením ľudí. Dôležitou súčasťou tohto zamestnania je zostať pri vedomí. Avšak tu už som mal pocit, aj s ohľadom na predchádzajúce príbehy, že ako sa dostal do tejto knihy, tak príliš často stráca vedomie. Šťastie alebo protekcia u autora príbehov? Vyberte si. V poviedke som si užíval naivitu a zvraty hororového príbehu. O čom to bolo? Napoviem. Hlavnú úlohu v zabíjaní netvorov malo striebro.

Napíšem vám to úprimne, že keď máte dosť času, čo asi v covidovej situácii máte, tak je to taká light-ka a možná vás to inšpiruje k vymýšľaniu hororových scenárov pre terajšieho vodcu Mata a jeho priateľa Pata.