Anjel v podsvetí recenzia knihy
  • Facebook

Prvé jarné lúče sa odrážali od hladiny rybníka. Neďaleko zaparkovalo malé auto, z ktorého vystúpil drobný chlapec. Fúkal silný vietor a inokedy pokojnú hladinu vody čerili vlnky i občasné kvapky dažďa.  Stromy, obklopujúce rybník, sa nakláňali jeden k druhému, akoby si išli zvestovať niečo zaujímavé.

Malý Jakub sa ponáhľal na konkrétne miesto. Obzrel sa, či mama ide za ním. Išla, hľadiac do mobilu. Rozbehol sa k starej vŕbe, ktorú poznal už polroka. Po vzore vetra jej tíško šepkal svoje starosti a tajomstvá. Trpezlivo ho počúvala.

Frantovo bratstvo je rebélia voči kresťanskej cirkvi.

V Plzni taká obyčaj, že na pivo si požičaj, to ale neplatí o Frantovom bratstve. Frantovo bratstvo je pijanská organizácia. Frantovci popierajú všetky dobré kresťanské mravy a holdujú smrteľným hriechom, z ktorých najvýraznejšie sú obžerstvo a smilstvo. Kapitán Stein má čo robiť, aby sa udržal na uzde ako správny katolík. Pomaly zisťuje, že stopy vedú k vysoko predstaveným osobám, ktoré vnášajú do deja intrigy a politiku. Na toto je Stein krátky a preto prichádza na scénu nekorunovaný gurmán a smilník notár Barbarič v prestrojení za potulného alchymistu Wolfa Morhelyna. Našťastie neprišiel do mesta sám, ale sprevádza kráľovho brata Maximiliána Habsburského, ktorý výrazne napomôže vyšetrovaniu.

Celý čas som sa nevedel zbaviť pocitu, že mi to silne pripomína útržky z českého filmu „Císařův pekař – Pekařův císař“ s Janom Werichom v hlavnej úlohe. Ba aj Trautson a Rumpf, vládcovi najbližší radcovia, mi to silne pripomínali. Dej okolo nich sa presúva na Merlianov statok a notárov život visí na vlásku. Podľa všetkého tento statok sa teší všeobecnej popularite u meštianskej smotánky, vrátane Steinovho brata. Sodoma a Gomora – dalo by sa jednoducho povedať….

Sodomiti vzbudzujú aj v dnešnej spoločnosti búrlivé reakcie bez overenia faktov a diskusie. Ako málo sme sa zmenili…

Recenzia

Bohatosť postáv, charaktery, niekoľko línií deja, no úžas. Špeciálne by som vyzdvihol perfektne opísané súboje a šarvátky, aj keď ich bolo pomenej a chýbalo mi využitie špeciálnych schopností Jaroša. To sú však len moje predstavy a aj tak hodnotím toto dielo ako najlepšiu knihu z tejto série. Ak ste ešte nečítali dobrú historickú detektívku vrelo odporúčam. Mali by ste však začať od prvej knihy, aby ste sa neochudobnili o jemné naznačenia v deji na časti minulé.